Prosinec 2016

Handicapovaní sportovci

3. prosince 2016 v 10:27 | Emmy* |  Ostatní
Včera jsem byla na hodině rozhlasové tvorby. Náš pan profesor nám přievedl mladou 21letou sportovkyni Nasťu Vištálovou. Nasťa trpí dětskou mozkovou obrnou, nezvládá skoro téměř ruce a nohy. Tato nešťastná událost se stala při jejím porodu, kde byla přiškrcená pupeční šňůrou. Je s tím naprosto smířená a naučila se s tím žít. Jako většina handicapopvaných lidí si nerada nechává pomoct, jelikož si vždycky chtěji všechno udělat všechno samy, a ne cítít z druhé strany lítost a připomínat jim neštěstí osudu.
Para drezúra je jediná jezdecká drezura na paralympiádě. Soutěžící hodnotí 5 rozhodčích, kteří bodují od 1-10. Nikdy nedávají 1 ani 10. Pak sčítají všechny body a určí vítěze. Nasťa se zúčastnila letošních paralympijských her v Riu, kde se umístila na krásném 16. místě. Gratulujeme!
Neexistuje kůň přímo na para drezúru. Nasťa jezdí na koni pouze krokem. Kůň, který jezdí s handicapovanými jezdci, jezdí i s normálními jezdci. Rozdíl je pouze v tom, že kůň ví, co si může dovolit a co ne. Normálního zdravého jezdce dokáže pěkně potrápit. Handicapovaným naopak pomáhá a dává na ně pozor. Nasťa jezdí na kobyle, které říká Dámička. I kobyly mají své dny. Dámička se nerozjede, dokud nemá učesanou hřívu napravo a nemá pořádně udělanou pěšinku. Nikdy jsem netušila, že i koně používají gel a lak, dokonce se jim pletou i copánky. Příprava přesně před závodem trvá přibližně hodinu a půl. Přípravy celkově na závody jsou asi 3 denní, kůň musí před závodem na veterinární kliniku, kde projde prohlídkou a až poté může soutěžit. Nasťa nasedá na koně pomocí plošiny, která je ve stejné výšce jako kůň. Nasťa tuto disciplínu ,,nasedání na koně" považuje za velmi zábavnou. Do sedla jí musí pomáhat 3 lidé. Jeden ji drží za nohu, druhý ji hlídá z druhé strany a třetí dává pozor na její balanc, aby nespadla. Poté, co Nasťa nasedne na koně, tak jí musí uvolnit nohy a projde si přibližně 3 kolečka bez třemu, aby se uvolnila, a až poté ji nasadí třmeny a přivážou nohy. Vídite, všechno jde, když se chce. Výsledek obrázku pro anastasja vištalováAnastasja Vištalová v Riu zabodovala.
Vaše Emmy*